Albert Camus. Odpowiedź na pytanie o moje dziesięć słów. Notatniki 1935 – 1959. Bezkompromisowa opinia Faulknera.

8 kwietnia, 2009 by

`

Ewa zastanawia się co jest powodem, że współcześni poeci najlepiej czują się, maszerując w grupie i dlaczego powielają na okrągło słowa, użyte wcześniej przez laureatów jednego z konkursów. Taka postawa daje im poczucie bezpieczeństwa. Nie wiedzą, że najbardziej niebezpieczna dla twórczości, dla życia, jest nadmierna ostrożność.

Psychologia rozwojowa twierdzi, że kiedy jesteśmy młodzi, zanim skoczymy do wody, nie zastanawiamy sie czy umiemy pływać, ponieważ nie znamy strachu. Strach pojawia sie koło trzydziestki. Człowiek staje sie dorosły i zaczyna kalkulować, zaczyna rozważać potencjalne ryzyko. A jak do teorii psychologicznej ma się postawa młodych poetek, poetów? Według mnie współcześni poeci są starcami już po dwudziestym roku życia. Wchodzą bardzo chętnie w ciepłe papucie po starszych twórcach. Pozór buntu, czyli imitacja to wyłacznie wulgaryzmy, które ochoczo umieszczają w swoich utworach. Nie dyskutują, nie spierają się. Tematy, które podnoszą ciśnienie i pojawiają się wpisy, to tematy rodem z pudelka pl, tematy plotkarskie. Na inne nie ma co liczyć. Inne tematy na portalach poetyckich są nietaktem. Proszę sprawdzić portale poetyckie, na których państwo bywają. Mierzwa króluje na każdym forum.

Albert Camus „Odpowiedź na moje dziesięć słów:

” Swiat, cierpienie, ziemia, matka, ludzie, pustynia, honor, bieda, lato, morze.” marzec 1951

Jakie są najważniejsze słowa dla współczesnych poetek, poetów? stabilizacja, nagroda pieniężna w konkursie , dobre relacje towarzyskie w grupie, druk tomiku, artykuł o sobie w gazecie ?

Taki przerysowany obraz jawi mi się teraz.

„Faulkner. Na pytanie: Co myśli pan o młodej generacji pisarzy, odpowiada: Nie pozostawią nic wartościowego. Nie mają nic do powiedzenia, żeby pisać, trzeba mieć w sobie wielkie elementarne prawdy i kierować swoje dzieło ku jednej z nich, albo ku wszystkim naraz. Ci którzy nie umieją mówić o dumie, honorze, cierpieniu, są pisarzami bez następstw i ich dzieło umrze wraz z nimi, albo przed nimi. Goethe i Szekspir oparli sie wszystkiemu, ponieważ wierzyli w serce ludzkie. Balzac i Flaubert także. Są wieczni.

– Jaka jest przyczyna nihilizmu, który ogarnął literaturę?

– Strach. W dniu, kiedy ludze przestaną się bać, zaczną pisać arcydzieła, to znaczy dzieła trwałe.” (Notatniki1935 – 1959 Camus).

Dlatego ponawiam mój apel: poetko, poeto jeżeli nie musisz ,nie pisz przez rok, przez dwa , nie pisz do końca świata. Zrób sobie przerwę, przechodź obok metafor, aż na powrót staniesz się młody duchem i nie będziesz bał się skakać do nieznanej wody.

Kategoria: Bez kategorii | 19 komentarzy »

Chcesz dodać coś od siebie? Musisz, kurwa, musisz!? Bo się udusisz? Wena cię gniecie? Wszystkie wpisy mogą zostać przeze mnie ocenzurowane, zmodyfikowane, zmienione a w najlepszym razie - skasowane. Jak ci to nie odpowiada, to niżej znajdziesz poradę, co zrobić

I po jakiego wała klikasz: "dodaj komentarz"? Nie rozumiesz co to znaczy: "załóż sobie stronkę i tam pisz a stąd wypierdalaj"?